ESKAM 8 Mart 2017 Basın Bildirisi
10.03.2017

Bundan 160 yıl önce gerçekleşen ve kadın canını, emeğini hiçe saymanın en acı hatıralarından birinin yıldönümünde bütün olumsuz şartlara inat, umudu haykırmaya ve aşılamaya devam ediyoruz. Bugün ülkemizin hayatı inşa eden, emek veren, hizmet üreten kadınları olarak kadın olmanın zayıflık ve acizlik anlamına gelmediğini insanlığın ortak bilinçaltına canıyla, varlığıyla kazıyan her dinden, her ırktan, her görüşten kadına müteşekkiriz, onların aziz hatıralarını saygıyla selamlıyoruz. Evde, tarlada, okulda, hastanede, fabrikada, üniversitede, işyerinde, kısacası hayatın bütün atardamarlarında varlığımızın öneminin farkındayız ve başta kendimiz olmak üzere çocuklarımız, ailelerimiz, milletimiz ve insanlık adına değer üretmekten onur duyuyoruz. Kadını-erkeğiyle el ele, ezmeden ve ezilmeden, karşılıklı sevgi ve hürmete dayanan bir hayat sahnesini el birliğiyle inşa ediyoruz. 8 Mart’ın 160. yıldönümünde:

Erkeğin savaş oyunlarına piyon olmayı reddediyor, savaşın en ağır bedelini ödemek yerine barışın kanatlarında yükselmeyi tercih ediyoruz. Hayallerimizde silahsız-kansız bir dünyada yaşamak ve yaşatmak var. Çocuklarımızı hırs savaşlarına kurban vermeyi reddediyor, sadece kendi çocuklarımız için değil, yeryüzünün bütün çocukları için bir dünya baharı düşü kuruyoruz.

Bizler çocuk gelinler kadar çocuk bedenlerinden kadın üreten, cinselliği fark etme yaşının düşmesine sebep olan bütün uygulamaların ve yönlendirmelerin karşısındayız.

Çocuklardan bebeklere kadar inen cinsel saldırılar kadar kadın bedeninin metalaştırılmasına da karşı duruyoruz.

Cinsiyetçiliğe varan kamplaşmalara olduğu kadar kadını hayat oyununun figüranı haline getiren bütün açık ya da örtük yönlendirmelerle mücadele etmekteyiz.

Erkeğe ve kadına ait bir değer olan ve bu sebepten sadece onlar tarafından korunabilecek namusun; bununla birlikte aldatma ve boşanmanın, kadın cinayetlerine sebep yapılmasına isyan ediyoruz.

Evinde ya da bir işyerinde emekçi… eli kınalı ya da ojeli… eğitimi ilkokul düzeyinde ya da kariyerinin en üst basamağında… bir şirketin temizlik görevlisi ya da genel müdürü olarak… hepimizi birbirimize bağlayan güçlü bir ortak paydamız olduğunun farkındayız: Kadın olmanın derin mutluluğu ve değer üreten gücü. Ninelerimizden annelerimizden devraldığımız bu gücü büyüterek kızlarımıza, torunlarımıza dolayısıyla bütün insanlığa armağan etmenin azmi içinde 8 Mart Kadınlar Günümüz kutlu olsun diyoruz.